1 Haziran 2011 Çarşamba

Karne Notu Hesaplama

Okulların tatile girmesine az bir süre kala öğrencilerin kafasında karne ortalamam kaç, taktir-teşekkür alırmıyım, sınıfta kalırmıyım gibi sorular oluşmaya başladı. İlköğretim, Ortaöğretim ve Lise öğrencileri için karne ortalamasını hesaplamayı anlatacağız.

Bir öğrencinin takdir alabilmesi için o dönemki karne ortalamasının 85 ve üstü, teşekkür alabilmesi için ise 70 ve üstü olması lazım. Yani yeni sisteme göre karne ortalaması 5'lik sisteme göre değil puana göre hesaplanıyor.

“Ödüllendirilecek Davranışlar ve Ödüller”

Okul Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunca, örnek davranışları ile derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren öğrenciler;

a) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar “Teşekkür,

b) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) 85.00 puan ve yukarı olanlar “Takdirname”,

c) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Takdirname alanlar “Üstün Başarı” (EK-7)

ç) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Teşekkür ya da dönemlerin herhangi birinden veya bir kaçından takdirname, diğerlerinden teşekkür alanlar “Başarı” (EK- 7/1)

Ayrıca, ilköğretim okullarının 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarında almış olduğu notlarla istenilen başarıyı gösterememesine rağmen aşağıdaki şartlardan en az birini taşıyan öğrencilere; öğretmenlerin veya okul yönetiminin önerisi üzerine “Onur Belgesi” (EK-8) ile ödüllendirilir. Bu ödüller öğrencinin dosyasına işlenir.

a) Ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye girmek.

b) Çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı göstermek.?

Karne Ortalaması Hesaplama

Karne ortalamanızı hesaplamak için tüm derslerinizin puanlarını o dersin haftalık saatiyle çarpın. Çıkan sonuçların hepsini toplayın ve haftalık toplam ders saatine bölün. ( ör: Hergün 6 ders görüyorsanız haftada 30 ders ) Çıkan sonuç sizin o dönemki karne ortalama puanınızdır. Eğer puanınız 70'i geçiyorsa teşekkür, 85'i geçiyorsa taktir alırsınız. ( 1'iniz olmaması şartıyla )

Karnenizle ilgili tüm soruları alttaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder